FULL CAVE DIVER

2 Października 2021 - 10 Października 2021

Szczegółowy opis kursu

FULL CAVE DIVER

Kurs Full Cave Diver to szkolenie, które obejmuje nurkowania w jaskiniach z limitem gazu 1/3 całej pojemności zestawu dwubutlowego, do maksymalnej głębokości 40m. Program szkoleniowy zawiera nurkowania z zakresu robienia jumpów umożliwiających penetrację korytarzy bocznych, nurkowaniach w miejscach występowania tzw. T-line czyli rozgałęzień liny głównej, rekalkulację gazów potrzebną do wykonywania pętli oraz trawersów mających na celu eksplorację miejsc z możliwościami wyjścia w innych punktach niż miejsce wejścia oraz naukę zaawansowanej nawigacji jaskiniowej.

Certyfikat PSAI Full Cave Diver zgodnie ze standardami PSAI można zdobyć na dwa sposoby: uczestnicząc w 2 dniowych (z reguły weekendowych) „podprogramach” tj. PSAI Cavern, Intro to Cave, Apprentice & Full Cave Diver lub uczestniczyć w jednym trwającym 7-8 dni programie realizującym wszystkie te komponenty. Opcja pierwsza powstała i dedykowana jest tym kandydatom, którzy mieszkają w  niewielkiej odległości od jaskiń i trybie weekendowym (4 weekendy) realizują program zaliczając poszczególne moduły. Każdy kolejny z nich daje coraz wyższe uprawnienia i przekazuje wiedzę i umiejętności pozwalające na realizowania coraz bardziej zaawansowanych nurkowań. Plusem tego rozwiązania jest to, że kandydat, który nie chce kontynuować edukacji na wyższym poziomie, zostaje certyfikowany i realizuje nurkowania z poziomu na jakim zakończył szkolenie. Minusem tego podejścia jest to, że musimy mieszkać w okolicy z dużą ilością dostępnych jaskiń.
Dla mieszkających w Polsce kandydatów na nurków Full Cave, zostaje tylko opcja 2 tj. 7-8 dniowy program, gdyż po porostu nie mamy w naszym kraju zalanych jaskiń. Minusem tej wersji jest potrzeba wygospodarowania kilku dni wolnych pod rząd, ale dużym plusem jest to, że kurs jest bardziej wydajny i efektywny (nie ma przerw pomiędzy etapami, zatem nie zapominamy nawet najmniejszych detali  na wszystkich płaszczyznach treningowych).
Reasumując z przyczyn logistycznych proponujemy i realizujemy tylko i wyłącznie pełen  program kursu Full Cave w opcji 7-8 dniowej, z czego część przygotowawcza: wykładowa oraz wody otwartej realizowana jest w Polsce, a nurkowania jaskiniowe wyjazdowo w lokalizacji dopasowanej do preferencji uczestników.
WYMAGANIA WSTĘPNE

 • każdy uczestnik kursu Full Cave Diver PSAI musi mieć ukończone 18 lat
 • posiadać aktualne ubezpieczenie nurkowe
 • mieć ukończone szkolenie Advanced Bouyancy Control
 • wysoce rekomendowane jest również posiadanie uprawnień do wykonywania nurkowań dekompresyjnych tj. minimum Advanced Nitrox Diver

WYMAGANIA SPRZĘTOWE

Każdy kursant musi posiadać własny sprzęt:

 • kompletny  podstawowy  – wersja TEC -TWINSET lub SIDEMOUNT
 • latarka główna z uchwytem goodman’a
 • 2 latarki zapasowe
 • 2 maski
 • wet notes
 • narzędzie tnące
 • „zestaw nawigacyjny” – ciastka oraz strzałki
 • szpulkę (min. 30 m)
 • szpulkę (min. 50m)
 • główny kołowrotek jaskiniowy z twardym uchwytem typu Goodman min. 120m. (jeden na zespół kursantów)

Pozostały brakujący sprzęt można wypożyczyć na czas trwania kurs CENNIK WYPOŻYCZANIA SPRZĘTU  lub zakupić przed kursem w naszym sklepie.
MIEJSCE PRZEPROWADZENIA KURSU

Szkolenie Full Cave z racji standardów musi odbyć się co najmniej w kilku zróżnicowanych jaskiniach, dlatego też najlepszymi miejscami do przeprowadzenia kursu są jaskinie we Francji (najczęściej wybierana przez kursantów opcja), Meksyku bądź na Florydzie.
Nurkowania przygotowawcze na wodach otwartych odbywają się w Piechcinie.
CZAS TRWANIA
7-8 dni

 • 8 godz. wykładów
 • 1-2 dni - nurkowania przygotowawcze w wodach otwartych
 • 5 dni nurkowń jaskiniowych

CENA
CCR Intro to Cave Diver + CCR Full Cave Diver (7-8dni) -  5500 zł + 150 zł licencja + 100 zł podręcznik (wersja elektroniczna)
CCR Intro to Cave Diver / CCR Mine Diver  (4 dni) - 3000 zł + 150 zł licencja + 100 zł podręcznik (wersja elektroniczna)
CCR Full Cave Diver (5 dni) - 3500 zł + 150 zł licencja + 100 zł podręcznik (wersja elektroniczna)
W cenę kursu nie jest wliczona cena gazów,wypożyczenia butli, wejściówki na miejsca nurkowe oraz koszty pobytowe instruktora (nocleg, przelot, itd) 

Aquatek - centrum nurkowe Bydgoszcz